Випуск 73
  • Реєстрація

ДРУГИЙ ДЕМОГРАФІЧНИЙ ПЕРЕХІД: ВИТОКИ ТА КОНЦЕПЦІЇ

1Наталія МЕЗЕНЦЕВА, 2Наталія КОНДРАСЬ

1,2Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна 

1Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Анотація: 

Другий демографічний перехід вважається найновішим етапом демографічної модернізації, в який економічно розвинуті країни світу вступили на початку 70-х років ХХ ст., коли з’явилися перші ознаки кардинальних змін моделі сім’ї і народжуваності в містах США, Канади, Данії, Швеції та Фінляндії. В якості критерію розпочатих змін стало зниження народжуваності у жінок до 20 років та підвищення віку вступу в шлюб. Другий демографічний перехід є результатом широко розповсюдженої індивідуалістично орієнтованої системи цінностей в сучасному суспільстві та відповідної зміни норм демографічної поведінки індивідів. Основними його рисами визначені: зростання кількості незареєстрованих шлюбів; збільшення середнього віку вступу в зареєстрований шлюб, середнього віку народження першої дитини та середнього віку материнства в цілому; зростання частки позашлюбних народжень; зниження частки у показниках народжуваності наймолодшої вікової групи матерів та підвищення частки старших вікових груп матерів; підвищення рівня розлучуваності. Концепція другого демографічного переходу є широко досліджуваною в рамках суттєвих демографічних змін останніх десятиліть у економічно розвинутих країнах світу. Сучасні демографічні процеси в країнах Центральної та Східної Європи підтверджують риси, що притаманні другому демографічному переходу. Україна як держава Центрально-Східної Європи також має ряд ознак другого демографічного переходу, які є територіально диференційованими. В статті представлено огляд зарубіжних концепцій дослідження демографічних процесів та результати аналізу сучасних рис демографічних процесів в Україні в контексті другого демографічного переходу.

Ключові слова:

демографічний перехід, народжуваність, шлюб, фертильність, демографічні процеси, Україна

Мова:

українська


DOI: https://doi.org/10.17721/2413-7154/2015.73.51-56

Рекомендуємо цитувати цю статтю так: Mezentseva, N., Kondras, N. (2015). Second demographic transition: origins and concepts. Ekonomichna ta Sotsialna Geografiya, 73, 51-56 (in Ukrainian, abstr. in English), https://doi.org/10.17721/2413-7154/2015.73.51-56.

Вимоги до оформлення

Інформація для рецензентів

Завантажте анкету рецензента: 

Видавнича етика

Поточний випуск

Контактна інформація

Адреса редакційної колегії:

м. Київ, МСП-680, проспект Академіка Глушкова, 2, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра економічної та соціальної географії

Тел.: 8 (044) 521-32-04,
8 (044) 521-32-24